Ana Sayfa SÜRMANŞET 29 Ekim 2016 285 Görüntüleme

ERKEN TANI ÖNEMLİ

 

Balıkesir Devlet Hastanesinde Sağlığı ilgilendiren Laboratuar ortamında müthiş bulgular ile dışa bağımlılığı önleyecek bulgular ve çalışmalar keşfettiği belirtildi.

Balıkesir İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Servet Kocaöz ve Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Yeşilbaş biyokimya uzmanı Dr. Özgür Baykan’ın laboratuar cihazlarında dışa bağımlılığı önlemek ve yüksek kit fiyatlarını düşürmek için yaptığı çalışmaları yerinde inceledi.

Dr. Özgür Baykan şunları söyledi; “D vitamininin Kemik ve İskelet patolojileri yanında son yıllarda Kanserler, DM, Astım, Psikiyatrik bozukluklar başta olmak üzere pek çok hastalıkla ilişkili olabileceğine dair bildirilen yayınlar, bu testin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de klinisyenlerce sık istemine neden olmaktadır. Öyle ki 2013 yılında Atatürk Devlet Hastanesinde D vitamini çalışılması için yıllık harcanan miktar yaklaşık 17.000 TL iken 2014 yılında 42.500 TL ve 2015 yılında yaklaşık %340 artarak 187.500 TL’ye ulaşmıştır. İlimizde D vitamini testine yapılan harcama 2014 yılında tüm Biyokimya Laboratuvar giderlerinin yaklaşık %3.3’ünü oluştururken 2015 yılında ise %11.2’sini oluşturmuştur. Buna rağmen 2015 yılında bu miktar karşılığı alınan test adedi Balıkesir halkının ancak %1.75’inin sadece bir kez D vitamini düzeyinin ölçülebilmesini mümkün kılmaktadır. Çünkü birim test maliyetleri yaklaşık olarak B12 vitaminin 5 katı, Serbest T4 testinin ise 10 katı civarındadır.

Öncelikle D vitamini ölçüm maliyetini düşürmeyi hedeflediğimiz bu çalışmada dünyada uzun süre altın standart kabul edilen HPLC (Yüksek Performanslı Sıvı Kromotorafisi) yöntemini kullanıldı. Metot geliştirme ve validasyon süreci laboratuarımız da tamamlandı. D vitamini ölçüm maliyetini mevcut kullandığımız yöntemin yaklaşık 8’de bir fiyatına düşürüldü. Aşağıdaki tabloda da görülebileceği üzere geliştirmiş olduğumuz metot ile çalışılması durumunda hastanemizde iki yıl içerisinde yaklaşık olarak 470.000 TL tasarruf sağlanması hedeflendi” diye bilgi verdi.

Tablo 1. Balıkesir KHB 2016-2017 yılları için alınması planlanan D vitamini test miktarı.

Testin doğruluğu ve izlenebilirliğinin tayini için iç kalite kontrol materyalleri (Recipe, Germany) ve dış kalite kontrol materyali (DEQAS, Vitamin D External Quality Assessment Scheme, UK.) ve standart referans materyal kullanıldı (TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, Türkiye). Maliyetlerin ve dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sağlayan bu projenin hastanemizde sınırlı kalmamasının ülke ekonomisi açısından oldukça önemli olduğunu düşünmekteyiz. Bu amaçla Bakanlığımız bünyesinde hizmet veren Sağlık Kurum ve kuruluşlarına eğitim proğramları düzenlemek başta olmak üzere teknoloji transferi de dâhil her türlü desteği vermekten mutluluk duyarız” dedi.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Dr. Murat Yeşilbaş; erken ve doğru tanı yöntemleri geliştirmek ve dış ülkelere bağımlılığı azaltmak için ben ve kurumumuz her türlü desteğe hazırız dedi. İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Servet Kocaöz “Bu şartlarda yeni tanı metotları araştırıp geliştiren Dr. Özgür Baykan gibi idealist arkadaşlarımıza her türlü desteğe hazırız. Yeni hastanemiz faaliyete geçtiğinde çok daha iyi koşullarda ve daha modern cihazlarla kendilerine çalışma imkânı inşallah sunacağız, çalışmalarından dolayı doktorumuzu ve çalışma arkadaşlarını tebrik ediyorum” diye konuştu

//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

HIZLI TEŞHİS KİTLERİ GELİYOR

Aile Hekimliklerine doğru antibiyotik için “Hızlı Teşhis Kitleri” Geliyor. İl Sağlık Müdürü ve Halk Sağlığı Müdür V. Op. Dr Servet KOCAÖZ ile son dönemde Aile Hekimleri ile il düzeyinde yaptıkları çalışmaları ve İlaçlar ile ilgili yeni çalışmaları görüştük:

Ülkemizde antibiyotikler en çok kullanılan ilaçlardandır ve antibiyotikler gereksiz, yanlış kullanımlar sonunda antibiyotik direncine neden olmaktadır. Antibiyotik direnci gelişen bir kişi de ise artık antibiyotiğin etkili olduğu bakteriye etki etmediği ve mikrobun artmaya, çoğalmaya devam ettiği bir durum söz konusudur. Tedavi ihtiyacı olan hastaya uygun antibiyotik bulunamaması anlamına gelmektedir.

Bu durum hem hekimler için hem de hasta için istenmeyen bir durumdur. Dirençli bakteriler için uzun çalışmalar ile yeni antibiyotiklerin geliştirilmesi gerekmektedir. Maalesef uzun çalışmalar ve büyük maddi yatırımlar gerektiğinden yeni tedavi seçenekleri için gerekmektedir.

Eğer antibiyotik kullanımı kontrol altına alınmazsa kolaylıkla tedavi edilebilecek bir hastalığın bile, direnç nedeniyle ölümcül olabileceğini unutmamalıyız. Uygunsuz antibiyotik kullanımı sonucu maalesef, dirençli mikroorganizmalar vücut florasına hakim olarak ve bu mikroplara bağlı enfeksiyon seyrinde, hastanede kalış süresinde ve hastalığa bağlı ölüm oranlarında artış olacağı öngörülmektedir.

Bu nedenle İl Sağlık Müdürlüğü olarak Bakanlığımızın bu konuda ne kadar hassasiyetle çalıştığını biliyoruz ve Bakanlığın çalışmalarına destek olmak amacıyla İlimizde Bilinçli antibiyotik kullanımını yaygınlaştırmak üzere bir yığın çalışma yürütüyoruz.

Örneğin, İlimizde bulunan tüm Aile Hekimlerimizi hizmeti aksatmayacak şekilde gruplar halinde, Antibiyotik Bilgilendirme Eğitimlerine davet ediyoruz. Son derece çarpıcı sonuçlar elde ettik: İlk Eğitim grubumuza 45 aile hekimimiz katıldı. Bu gruptaki hekimlerin reçetelerinde antibiyotik yazma oranı ortalama olarak % 39 iken eğitim sonunda eğitim sonunda % 18 lere kadar düştü. Bu oranın anlamı; bilinçli antibiyotik kullanılması için eğitimin şart olduğudur. Bu eğitim sayesinde antibiyotiklerin gerçekten ihtiyaç olduğunda yazılması, doğru hastalığa doğru antibiyotiğin yazılması, gereksiz verilen antibiyotikler sonucu gelişen süper enfeksiyonların önlenmesi ve tabii ki en önemlisi bakterilerin antibiyotik direnci kazanmasının önüne geçilmesi, milli servetimizin israf edilmesinin önlenmesi için ilk adım atılmış oldu. Bu örnek çalışmamızın sonuçları Halk Sağlığı Kurumu ve Sağlık Bakanlığı ile paylaşılmıştır.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu da yakın zamanda aile hekimlerine Akut tonsillit düşünülen hastaların hastalık etkeninin viral etkenlerle mi? Yoksa Bakteriyel etkenlerle mi? olduğunu kısa sürede teşhis eden” hızlı teşhis kitleri” göndereceğini bildirmiştir. Bu tetkik sayesinde gereksiz antibiyotik kullanımının büyük oranda önleneceği düşünülmektedir. “Sevgili Balıkesir halkı lütfen muayene olmadan ve de gerekli tetkikleri yaptırmadan antibiyotik kullanmayınız”. “Başkasının kullandığı antibiyotiği bana da iyi gelir diye kesinlikle kullanmayınız”. Üst solunum yolu enfeksiyonlarının büyük çoğunluğu “Viral” etkenlerle gelişir. Bu hastalıklardan korunmak için sık olarak sabunlu su ile elinizi yıkayınız. Antibiyotikler virüslere etki etmez, virüslerden korunmak için en önemli yapılacak iş el yıkamak olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

Yorumlar

Yorumlar (1 Yorum)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

  • ABILIFY tablets :

    Ocak 8, 2021-3:23 am

    I am also commenting to let you know of the helpful encounter my friend’s daughter found reading through your web page. She figured out numerous issues, not to mention what it’s like to have an amazing giving mood to have most people really easily know selected impossible subject areas. You really exceeded our own expectations. Many thanks for imparting the invaluable, safe, explanatory and even easy thoughts on the topic to Janet. https://abilifyaripiprazoles.com/

Tema Tasarım | Osgaka.com